نتایج مطالعات اکتشافی در خزر بسیار امیدوارکننده است

معاون توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ایران، نتایج مطالعات ارائه شده از سوی شرکت ORG نروژ در چهار بلوک‎ اکتشافی خزر را بسیار امیدوارکننده دانست و گفت: اگر برآوردهای این شرکت نروژی از ذخایر هیدروکربوری موجود در خزر جنوبی تایید شود، می‎توانیم به افزایش ذخایر هیدروکربوری درجا و قابل برداشت کشور از این محل امیدوار باشیم.
 غلامرضا منوچهری،  در حاشیه برگزاری نشست بررسی مطالعات شرکت ORG نروژ در شرکت نفت خزر، به خبرنگار شانا گفت: بحث توسعه در دریای خزر طی دهه‎های گذشته همیشه مطرح بوده و با وجود حفاری ۲ حلقه چاه اکتشافی در خزر از یک سو و انجام مطالعات شرکت‎های خارجی روی ظرفیت‎های خزر از سوی دیگر، اما این مبحث همواره دچار افت و خیزهایی بوده و تا به حال برنامه مستمری در این زمینه پیاده نشده و کار پیوسته‎ای صورت نگرفته است.
وی سرمایه‎بری فراوان و نیاز به فناوری‎های پیشرفته و روزآمد را که به‌طور عمومی در اختیار شرکت‎های غربی قرار دارد، از پیش‎شرط‎های توسعه در خزر عنوان کرد و افزود: در سال‎های گذشته، موضوع حوزه‎های مشترک با همسایگان حاشیه دریای خزر افزون بر موارد یاد شده،  همه و همه بر سختی‎های فرآیند توسعه در خزر اضافه و این کار را با چالش‎هایی روبه‌رو کرده است. همچنین بهره‎مندی ایران از میدان‌های ارزان‎تر و ظرفیت‌‎های هیدروکربوری مناسب در مناطق خشکی جنوب کشور نیز از جمله عواملی بوده که توسعه در این بخش‎ها را همواره نسبت به خزر در اولویت قرار داده است.
منوچهری در عین حال با بیان این‎که همسایگان ما در حاشیه دریای خزر نسبت به توسعه و تولید در این منطقه بی‎تفاوت نبوده‎اند و ما شاهد فعالیت‎های توسعه‎ای روسیه، آذربایجان، قزاقستان و ترکمنستان در خزر هستیم، ادامه داد: اگرچه فعالیت‎های توسعه‎ای ایران در خزر به واسطه عمیق‎تر بودن آب در بخش خزر جنوبی، کار را سنگین‎تر می‎کند، اما این موضوع نمی‎تواند نفی‌کننده ضرورت توسعه در خزر باشد.
به گفته معاون توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ایران، وزارت نفت به دنبال راهکار جامعی برای توسعه در خزر است تا هم بتواند در جذب سرمایه و انتقال فناوری موفق باشد و هم از این رهگذر، در مسیر اشتغال‌زایی و حمایت از ساخت داخل نقش موثری ایفا کند.
منوچهری به نقش کلیدی مطالعات میدان در تصمیم‎گیری‎های توسعه‎ای اشاره کرد و افزود: نتایج فاز نخست مطالعات شرکت ORG نروژ روی میدان سردارجنگل و بلوک‎های اکتشافی ۲۴، ۲۶ و ۲۹ خزر بسیار امیدوارکننده است و افق روشنی را پیش روی توسعه در این منطقه ترسیم کرده است. در این مطالعات اعداد بزرگی از ذخایر هیدروکربوری ایران اعلام شده که در صورت تایید این اعداد، می‎توانیم به افزایش حجم ذخایر درجا و قابل برداشت کشور از محل ظرفیت‎های موجود در این بخش امیدوار باشیم.
وی به پیشنهاد شرکت نروژی برای بازسازی سکوی امیرکبیر هم اشاره کرد و گفت: شرکت ORG در این پیشنهاد، ضمن آن‌که بازسازی سکو را با به‌کارگیری ظرفیت‎های داخلی کشورمان مورد اشاره قرار داده، اعلام کرده است پس از بازسازی سکو قادر است سالانه چهار تا پنج حلقه چاه در خزر حفاری کند که این مقدار حفاری، می‎تواند بسیار امیدوارکننده باشد.
این مقام مسئول با بیان این‎که قراردادهای کنونی نفت جوابگوی نیازهای توسعه‎ای در خزر نیست، ادامه داد: موضوع مدل قرارداد در توسعه خزر نیز باید حل شود، کما این‌که در تبصره‎ای در برنامه چهارم توسعه، قانون به دولت اجازه داد برای توسعه در خزر از طریق امضای قرارداد مشارکت در تولید عمل کند.
منوچهری ارائه نتایج مفید مطالعاتی از سوی شرکت ORG نروژ برای انجام فعالیت‎های توسعه‎ای در خزر و امضای سند همکاری بین ایران و آذربایجان را نویدبخش روزهای بهتری برای توسعه صنعت نفت در خزر عنوان کرد و با بیان این‎که تحقق این اهداف در گرو حمایت و توجه بیشتر شرکت ملی نفت ایران به مقوله توسعه در خزر است، ابراز امیدواری کرد که با به نتیجه رسیدن این اقدام‌ها، آرزوی یکصدساله ایران برای برداشت از ذخایر هیدروکربوری خزر محقق شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *