نامه‌ای به روحانی در مخالفت انتقال آب خزر به کویر+ متن کامل

مدیر کمپین مخالفین انتقال آب خزر به کویر در نامه‌ای به رئیس‌جمهور نسبت به تصمیم دولت برای انتقال آب خزر به کویر هشدار داد.

به گزارش حوزه محیط زیست خبرگزاری تسنیم، خدیجه گلین‌مقدم “مدیر کمپین مخالفین انتقال آب خزر به کویر” و دکترای جغرافیا، با ارسال نامه‌ای حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور، هشدار داد که پیش از آنکه طاقت مردم بیش از این طاق شود، دست از سر دریاچه خزر بردارند و هر روز در شمال پروژه‌های ویرانگر سد و انتقال تعریف نکنند.

براساس این گزارش، در این نامه آمده است که با اشاره به اینکه این طرح قبل‌تر نیز توسط “مرکز پژوهش‌های مجلس”، “مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری”، “انجمن جنگلبانی ایران” و دیگر مجامع علمی، استادان برجسته دانشگاه‌ها و بسیاری از متخصصان و کارشناسان رد شده بود، تأکید شده: «ای کاش روزی برسد که از لابه‌لای تمامی استصوابات تنگ‌‌نظرانه‌‌ای که در کشور وجود دارد، رئیس‌جمهوری روی کار بیاید که درک درستی از ساختار‌ آب کشور اعم از رودخانه‌ها، دریاها و دیگر آب‌های موجود داشته باشد، تا شاید آب‌های ایران نفسی تازه کنند.»

متن کامل این نامه به شرح زیر است:

ریاست محترم جمهوری جناب آقای حسن روحانی

با سلام و احترام

امروز مردم شمال ایران باید بر سر درِ خانه‌های خود پرچم عزا نصب کنند، چرا که بزرگترین دشمنان مردم این خطّه، دولت‌هایی هستند که یکی پس از دیگری هر روز آب دریاچه خزر را تهدیدِ به انتقال و آب رودخانه‌های این منطقه را تهدید به سد‌سازی می‌کنند تا دریا و رگِ آن را بخشکانند. زمین‌های حاصلخیز نیز سال‌هاست که یکی پس از دیگری به بدترین شکلی زیر ساخت و ساز قرار دارند و اینک نفس‌های آخر را می‌کشند. با همه‌ دشمنی که با یک وجب خاک شمال می‌شود، هیچ فریادرسی نیست.

اینجانب مسئولیت همه‌ تهدیداتی که هر روز برای کاسپین رقم می‌خورد را متوجه‌ رؤسای جمهوری می‌دانم که از خطّه سمنان با رأی مردم بر صدر نشستند. ای کاش روزی برسد که از لابه‌لای تمامی استصوابات تنگ‌‌نظرانه‌‌ای که در کشور وجود دارد، رئیس‌جمهوری روی کار بیاید که درک درستی از ساختار‌ آب کشور اعم از رودخانه‌ها، دریاها و دیگر آب‌های موجود داشته باشد، تا شاید آب‌های ایران نفسی تازه کنند.

جناب رئیس‌جمهور

مستحضرید که طرح انتقال آب خزر به فلات مرکزی ایران در سفر استانی رئیس دولت دهم به سمنان بدون داشتن هیچگونه پیوست کارشناسی در یک سخنرانی تأیید شد! پس از آن این طرح در دولت اولِ جنابعالی پس از یک تعلیق چند ساله مجدد مطرح شد که با واکنش شدید مردمی مواجه و سپس در تاریخ 1395/10/7 در صحن علنی مجلس از “برنامه ششم توسعه” حذف شد ( بند ح ماده 45)، اما پس از یک سال در سفر استانی جنابعالی به سمنان در سال 1396 این طرح رد شده، مجدد از همان تریبون و در همان استان بار دیگر تأیید شد!

حتما مستحضرید که این ‌بار واکنش‌های مردمی بسیار شدیدتر از قبل بود، به‌طوری که طراحان مجبور به عقب‌نشینی شدند.

این طرح قبل‌تر نیز توسط “مرکز پژوهش‌های مجلس”، “مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری”، “انجمن جنگلبانی ایران” و دیگر مجامع علمی، استادان برجسته دانشگاه‌ها و بسیاری از متخصصان و کارشناسان رد شده بود.

طراحان و مجریان این طرح با حمایت “وزارت نیرو” و “سازمان محیط زیست” دولت دوازدهم در حالی بر اجرای این طرح پافشاری می‌کنند که تمامی آسیب‌های این طرح از زوایای مختلف بررسی شده و در اختیار مسئولین و عموم مردم قرار گرفته است؛ پس به راحتی می‌توان فهمید که علت‌ این پافشاری چیست! آنها نمی‌توانند از سود سرشاری که از قِبل این طرح به دست می‌آورند عبور کنند و به همین خاطر حاضرند‌ ایران را قربانی کنند، اما به سود خود برسند.

لذا به عنوان یک متخصص هشدار می‌دهم که تا بیشتر از این طاقت مردم طاق نشده، دست از سر دریاچه خزر بردارید.

به امید ایرانی آباد و با تقدیم احترام

دکتر خدیجه گلین‌مقدم

مدیر کمپین مخالفین انتقال آب خزر به کویر
2 مهر 1399

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *