توافق کاهش تولید نفت اوپک در سال جاری

به نقل از رویترز، کمیته مشترک وزرای اوپک متشکل از اعضای اوپک و کشورهای غیراوپکی تولیدکننده نفت در بیانیه‌ای اعلام کرد برای بررسی تمدید توافق کاهش تولید به مدت 6 ماه دیگر توافق کردند.

در یک پیش‌نویس اولیه این بیانیه آمده است: گزارش‌ها حاکی از سطح بالای پایبندی به توافق و پیشنهاد برای تمدید 6 ماهه آن است.

اما در نسخه نهایی آمده است که این کمیته تنها از یک گروه فنی و همچنین دبیرخانه اوپک درخواست کرده است تا «وضعیت بازار را بررسی کند و… در آوریل 2017 در مورد تمدید کاهش‌های داوطلبانه تولید گزارش ارائه دهد.»

تحلیلگران نفتی معتقدند که نبود تمدید فوری می‌تواند قیمت نفت را کاهش دهد.

هری تچیلینگوئیریان، رئیس بخش راهبرد کالاهای اساسی بانک بی‌ان‌پی پاریباس در لندن معتقد است: «کنار گذاشتن پیشنهاد تمدید کاهش تولید احتمالا به ناامیدی گسترده و احتمال تسویه بیشتر در معاملات منجر خواهد شد که می‌تواند قیمت‌ها بیشتر کاهش دهد.»

مشخص نیست چرا جمله‌بندی بیانیه پایانی تغییر کرده است هرچند یک منابع ارشد صنعتی گفت این کمیته اختیار قانونی لازم برای پیشنهاد تمدید توافق را ندارد.

اسام المرزوق، وزیر نفت کویت گفت: «هرکشوری آزاد است که بگوید از تمدید توافق حمایت می‌کند یا نه. درصورتی‌که همه از تمدید توافق حمایت نکنند، ما نمی‌توانیم توافق را تمدید کنیم.» وی ابراز امیدواری کرد که تا پایان آوریل تصمیم گرفته شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *