روتیواتور چیست؟

روتیواتور چیست؟

پردیس فناوری کیش – طرح مشاوره متخصصین صنعت و مدیریت – گروه مهندسی کشاورزی

تاریخچه

یکی از رایج ترین و معمول ترین ادواتی که از طریق PTO حرکت می کند روتاری یا روتیواتور (Rotavator) می باشد. سالهای طولانی است که از روتیواتور برای خرد کردن خاک و آماده سازی زمین برای کاشت انواع محصولات از جمله سبزیجات استفاده می شود.

کشاورزان همواره به دنبال راهی برای شخم زدن و زیر و رو کردن خاک که بهتر از تیلرهای دستی باشد بوده اند بنابراین اولین ابزاری که با توان PTO به چرخش در می آید روتاری نام گرفته است.

کشاورزی در ابعاد وسیع بدون روتاری امکان پذیر نیست به طوری که برخی از آنها 8 ساعت در روز به زیر و رو کردن خاک می پردازند.

روتیواتور

روتیواتور چیست؟

روتیواتور نوعی ادوات و یا دنباله بندی بسیار سودمند و پرفایده می باشد که در باغچه، مزارع و زمین های زراعی بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد.

روتاری وظیفه ی خرد کردن کلوخ ها را بر عهده دارد بنابراین زمین را برای کاشت بذر و محصولات آماده می سازد. روتیواتور خاک را به طور بسیار عمیق شخم نمی زند اما خاک را تا عمق 22 سانتی متر زیر و رو می کند شایان ذکر است عمق شخم زدن به طور گسترده ای بستگی به اندازه ی ماشین و نوع خاک دارد.

بیلچه های روتیواتور به گونه ای خاک را زیر و رو می کند که به طور ویژه ای در مصرف زمان و انرژی صرفه جویی خواهد شد.

استفاده از این دستگاه برای زمین هایی که عمدتا برای پرورش سبزیجات یا گل و گیاه مورد استفاده قرار می گیرد بسیار مناسب می باشد.

انواع مختلف روتیواتور برای کاربردهای مختلف در اراضی کشاورزی و باغ ها مورد استفاده قرار می گیرد. یک روتیواتور معمولی قابلیت هم زدن خاک، از جا در آوردن و خرد کردن علف هرز و همچنین ترکیب کردن کود با خاک را دارد.

روتیواتور تراکتور

زمانی که از ماشین آلات کشاورزی و یا هر ابزار و ادواتی که به آن متصل می شود استفاده می نماییم یکی از اولویت هایی که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است ایمنی اپراتور تیلر یا تراکتور و افرادی که در اطراف آن قرار دارند می باشد.

برخی از مدل های تراکتور دارای ویژگی امنیتی اتوماتیک می باشند اما برخی از آنها از چنین ویژگی برخوردار نیستند.

روتیواتور پشت تراکتور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *